کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک روش دندانپزشکی زیبایی است که می تواند برای ترمیم دندان های خرد شده ، ترک خورده یا تغییر رنگ دندان ها استفاده شود. همچنین می توان از کامپوزیت برای پر کردن شکاف بین دندان ها ، بلند تر کردن دندان های کوتاه ، محافظت از ریشه دندان استفاده کرد.

بطور خلاصه کامپوزیت ونیرها لایه های نازکی از مواد رزین کامپوزیتی هستند که به سطوح جلوی دندان متصل می شوند تا برخی از مشکلات مربوط به زیبایی دندان ها را رفع کنند.

کامپوزیت دندان برای رفع چه مشکلاتی بکار می رود

 • اصلاح فاصله و شکاف بین دندان ها
 • صاف كردن دندانهای کج با استفاده از کامپوزیت ونیر
 • سفید کردن دندانهای فرسوده و تغییر رنگ داده با کامپوزیت دندان
 • ترمیم دندان های شکسته و ترک خورده
 • اصلاح و ترمیم دندان های کوتاه

برخی افراد این تصور را دارند که برای جایگزینی دندانهای از دست رفته خود می توانند از کامپوزیت دندان استفاده کنند. این روش تنها در شرایط خاصی برای فقط پر کردن جالی خالی یک دندان بصورت ظاهر بکار می رود. به ین شکل که متخصص دندانپزشک دو دندان کناری را با مواد کامپوزیت دندان می بزرگتر می کند تا جای خالی یک دندان پر شود و در واقع همانند اصلاح شکاف بین دندان ها با کامپوزیت انجام می شود.

اما برای جایگزینی یک دندان به شکل دندان های طبیعی ایمپلنت دندان در حال حاضر بهترین گزینه موجود است.

مزایای روکش های کامپوزیت دندان

 • ظاهری طبیعی
 • نسبتا ارزان
 • نیاز به تغییر ساختار دندان ندارد بجز موارد اندکی
 • نگهداری از کامپوزیت ونیر ها راحت است
 • به راحتی تعمیر می شوند
 • توانایی بهبود شکل وطول دندان ها
 • توانایی بهبود رنگ دندان ها
 • تنها در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است
 • تقریبا یک روش برگشت پذیر است (اگر ساختار دندان دستکاری نشود)
 • قیمت کامپوزیت دندان نسبت به روشهای مشابه مانند لمینت دندان ارزان تر است.

اولین نکته مثبت در مورد روکش های کامپوزیت دندان قیمت آنها است. کامپوزیت دندان یک روش سریع است که به نظر می رسد قیمت مناسب آن عاملی تعیین کننده برای بیماران است. تخمین زده شده است که قیمت روکش های لمینت سرامیکی دو برابر بیشتر از روکش های کامپوزیت است.

درمان یک روزه یکی دیگر از مزایای اصلی کامپوزیت دندان است. نیازی به تغییر سایز دندانی از قبل یا کار آزمایشگاهی نیست. مواد آماده کامپوزیت مستقیماً بر روی سطح دندان های بیماران قرار می گیرند. به همین دلیل به این نوع روکش ها کامپوزیت مستقیم نیز گفته می شود.

یکی دیگر از مزایای روکشهای کامپوزیت دندان این است که به حداقل تغییر شکل دندان ها یا کارهای آماده سازی نیاز دارد. در نتیجه ، در صورت تمایل بیماران به برداشتن آنها از روی دندان ، یک روش برگشت پذیر است. به عبارت دیگر ، هر زمان که نیاز باشد ، مواد کامپوزیتی می توانند برداشته یا جایگزین شوند زیرا تغییری در شکل دندان های شما ایجاد نمی کند.

همچنین برای کسانی که از ترک های کوچک یا کمبودهای کوچک رنج می برند ، بهترین و بی خطرترین گزینه است. کامپوزیت ونیر ها با ارائه یک قیمت مقرون به صرفه و یک روش سریع ، یک گزینه عالی برای پنهان کردن مشکلات دندان و محافظت از دندان ها در برابر آسیب است.

نحوه انجام کامپوزیت دندان

دندانپزشک با انتخاب سایه ای از رزین کامپوزیت (ماده باندینگ) که رنگ آن مورد پسند شماست شروع می کند. سپس ، دندانپزشک سطح دندان های شما را آماده کرده و مایعی را استفاده می کند که به چسباندن مواد کامپوزیت به دندان ها کمک می کند. سپس لایه ها و رنگهای مختلفی از رزین کامپوزیت توسط دندانپزشک به دندانهای شما زده می شوند ، این مواد به شکل دلخواه صاف می شوند و با نور شدیدی سفت و محکم می شوند.

پس از سفت شدن مواد رزین کامپوزیت ، دندانپزشک آخرین اصلاح را انجام داده و دندان ها را تا جایی که شبیه دندان های دیگر شود صیقل می دهد.

اگرچه آماده سازی دندان برای استفاده از کامپوزیت ونیر وجود ندارد و یا بسیار کم است ، اما این روش کاملاً قابل برگشت نیست. در صورت برداشته شدن سطح مینای دندان، می توان گفت که این روش قابل برگشت نیست.

مراقبت از کامپوزیت دندان

نگهداری و مراقبت از روکشهای کامپوزیت دندان نسبتاً ساده است. چند پیشنهاد برای مراقبت از کامپوزیت ونیر ها:

برای جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان هر روز دوبار مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. با نخ دندان و مسواک زدن به روکش های خود آسیب نمی رسانید. از خمیر دندان های ساینده استفاده نکنید. مسواک ایده آل برای کامپوزیت ونیر مسواک با سر نرم است.

برخی از حساسیت ها به سرما و گرما ممکن است بعد از قرار دادن روکش های شما احساس شود. این حساسیت ها کاملا طبیعی است و معمولاً پس از یکی دو هفته از بین می رود. اگر این حساسیت باید باقی بماند یا شما را نگران کند ، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

روکشهای کامپوزیت شما بسیار محکم هستند و در برابر بیشتر فشارهایی که یک رژیم غذایی معمولی به آنها وارد می کند مقاومت می کنند. با این حال ، ازمصرف مواد غذایی سخت باز کردن بسته ها و گره ها با دندان و مشابه اینها باید پرهیز شود.

اگر شما می دانید که دندان قروچه دارید دندانپزشک خود را در جریان بگذارید. احتمالا دندانپزشک شما استفاده از یک محافظ دندان را در طول شب توصیه کند تا فشارهای وارد شده بر روی دندان های شما هنگام خواب را به حداقل برساند.

گاهی اوقات روکش های کامپوزیت دندان می توانند کمی تراش بردارند اما در بیشتر موارد ترمیم آنها بسیار آسان است.

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت دندان کاملا به وضعیت بعداشت دهان و ندان شما ُ میزان مراقبت از روکشها و کیفیت کار دندانپزشکی که روکشها را برای شما انجام داده است بستگی دارد . اما بطور کل روکشهای کامپوزیت ونیر حدود ۸ تا ده سال عمر می کنند و چنانچه بخوبی از آنها مراقبت کنید این مدت می توا حتی به ۱۵ سال برسد.

هزینه کامپوزیت دندان

عوامل متعددی هزینه کامپوزیت ونیر را تحت تاثیر قرار می دهند از حمله برند مواد کاموزیت مورد استفاده ُ تخصص دندانپزشکی که کار را انجام می دهد منطقه جغرافیایی تعداد دندانهایی که باید کامپوزیت شوند و ….

قیمت کامپوزیت دندان در تهران در حال حاضر بین ۵۰۰۰۰۰ هزار تا ۱۵۰۰۰۰۰ میلیون تومان است.

معمولا بیمه های درمانی و دندانپزشکی هزینه های مربوط به دندانپزشکی زیبایی را پوشش نمی دهند.

دکمه بازگشت به بالا