ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان روشی برای جایگزین کردن جای خالی دندان های از دست رفته است. این روش از نظر ظاهر و عملکرد شبیه ترین گزینه به دندان های طبیعی انسان می باشد. ایمپلنت یک قطعه فلز تیتانیومی شبیه به پیچ است که به جای ریشه ی دندانی که از دست داده اید در استخوان فک قرار داده می شود این پیچ تیتاتیومی با گذر زمان در استخوان فک ادغام و ترکیب می شود و کاملا همانند ریشه دندان طبیعی عمل می کند.

برای تاج یا قسمتی از دندان که قابل مشاهده است از روکش های سرامیکی شبیه به دندان طبیعی استفاده می شود. قسمت تاج به وسیله ی قطعه فلز بسیار کوچکی که اباتمنت نام دارد به پیچ ایمپلنت متصل می شود.

نتیجه ی نهایی ایمپلنت دندان اگر توسط متخصص ایمپلنت مجرب و ماهر انجام شود کاملا هماند دندان طبیعی دیده می شود و هنگام خندیدن قسمت های فلزی ایمپلنت نباید دیده شود.

همچنین از ایمپلنت دندان می توان برای نگه داشتن پروتز یا پلهای دندانپزشکی استفاده نمود. به اینصورت که در جاهایی که بیش از یک دندان از دست رفته دارید با یک ایمپلنت چندین پروتز دندانی که به شکل تاج دندان است به یکدیگر متصل می شود.

شرایط دریافت ایمپلنت دندان

  • یک فک کاملاً رشد یافته و سالم داشته باشید
  • بیماری لثه نداشته باشید
  • شرایطی مانند دیابت و یا پوکی استخوان نداشته باشید که بر بهبود استخوان تأثیر بگذارد

متخصص ایمپلنت دندان پیش از اقدام به عمل وضعیت شما را بررسی خواهد نمود که آیا روش کاشت دندان برای شما مناسب است یا خیر.

ایمپلنت دندان چگونه انجام می شود

کاشت دندان معمولاً طی چند ماه و با انجام چند عمل و آزمایش جزئی انجام می شود.

پس از انجام مشاوره اولیه اگر برای کاشت دندان مناسب باشید متخصص ایمپلنت دندان با استفاده از اشعه ایکس تصویری کاملا واضح از محل قرار دادن پایه ایمپلنت بدست می آورد. شناسایی صحیح محل قرارگیری پایه ایمپلنت بسیار مهم است و نه تنها در نتیجه ی نهایی بلکه در طول مدت بهبودی نیز تاثیر گذار است.

سپس دندانپزشک با استفاده از ابزار مخصوص دندانپزشکی محل مورد نظر را شکاف می دهد تا بتواند پایه فلزی ایمپلنت را در آن قرار دهد. معمولاً برای اینکه بیمار دردی را احساس نکند از بی حسی استفاده می کنند. چنانچه انجام ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندان باشد در اینصورت نیازی به ایجاد شکاف نیست.

پس از کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک برای اینکه فلز ایمپلنت با استخوان فک ترکیب شود به یک دوره بهبودی نیاز دارید. این دوره معمولا بین ۳ تا ۶ ماه بسته به وضعیت بیمار طول می کشد. البته در ایمپلنت فوری این دوره بهبودی وجود ندارد.

پس از اینکه پایه تیتانیومی ایمپلنت در استخوان فک محکم شد متخصص ایمپلنت یک فلز کوچک به نام اباتمنت را به پایه ایمپلنت متصل می کند. این فلز اتصال دهنده ی تاج دندان به پایه ایمپلنت می باشد. پس از قرار دادن اباتمنت دندانپزشک یک قالب از فک شما تهیه می کند تا تاج های دندان شما از نظر شکل و اندازه متناسب دهان شما ساخته شوند. قالب تهیه شده به لابراتور دندانپزشکی ارسال می شود و پس از آماده سازی توسط متخصص ایمپلنت دندان به روی اباتمنت قرر داده می شود. تمام شد! از لبخند دائمی و زیبای خود لذت ببرید.

مراقبت از ایمپلنت دندان

برای اینکه لبخند شگفت انگیزی داشته باشید و از مزایای کامل کاشت دندان خود استفاده کنید ، باید مطمئن شوید که از از ایمپلنت های خود بطور مناسبی مراقبت می کنید.

مراقبت از کاشت دندان شما از همان دقایقی که از مطب دندانپزشک خارج می شوید شروع می شود. مراقبت از ایمپلنت دندان تفاوت چندانی با مراقبت از دندان های طبیعی ندارد. بنابراین جای نگرانی نیست. برای اطمینان از طول عمر ایمپلنت دندان خود کافیست توصیه های زیر را رعایت کنید.

  • از یک مسواک پلاستیکی نرم استفاده کنید.

پس از دریافت کاشت دندان ، باید مسواک خود را عوض کنید.

مطمئن شوید از مسواک سخت که می تواند سطح کاشت های شما را خراش دهد استفاده نمی کنید. در واقع ، به محض قرار دادن ایمپلنت باید از استفاده از هر نوع ابزار فلزی و سخت برای تمیز کردن دهان خودداری کنید.

در عوض ، تنها دو بار در روز به مسواک زدن و استفاده از نخ دندان اکتفا کنید.

  • از محصولات ساینده خودداری کنید

چه خمیر دندان باشد چه دهانشویه ، برای مراقبت از ایمپلنت دندان نباید از خمیر دندانهای و دیگر محصولات بهداشتی ساینده استفاده نمایید.

  • استفاده از نخ دندان

با انجام کاشت دندان ، استفاده از نخ دندان مهمتر از همیشه می شود. این امر به این دلیل است که پلاک به راحتی می تواند در اطراف ایمپلنت شما جمع شود ، که می تواند منجر به سایر موارد مربوط به بهداشت دهان و دندان شود.

نکته جالب این است که نخ های دندانی مختلفی به طور خاص برای کسانی که دارای ایمپلنت دندان هستند طراحی شده است ، بنابراین شما واقعاً هیچ بهانه ای برای . انجام ندان ندارید.

  • از خوردن غذاهای سخت خودداری کنید

خوردن غذاهای سخت و چسبنده می تواند باعث آسیب به ایمپلنت شما شود. ناگفته نماند ، این غذاها همچنین می توانند باعث آسیب به دندانهای طبیعی نیز شوند.
برخی از مواد غذایی که باید برای مراقبت از ایمپلنت از آنها خودداری کنید عبارتند از : آب نبات های سخت یخ هویج سیب و …

با اجتناب از این غذاها ، ایمپلنت های دندانی شما سالم تر خواهند ماند ناگفته نماند که این غذا برای شما ممنوع نیست بلکه تنها نحوه خوردن آنها را باید رعایت کنید. بجای گاز زدن آنها را به تکه های کوچکی تقسیم کنید.

  • از سیگار کشیدن و مصرف الکل خودداری کنید

دوری از استعمال دخانیات و مصرف الکل جدای از اینکه برای سلامت کلی شما اهمیت دارد در افزایش طول عمر ایمپلنت دندان نیز اهمیت بسیاری دارد.

به یاد داشته باشید ، کاشت های دندانی شما حدود 6 ماه طول می کشد تا بهبود یابد ، بنابراین سیگار کشیدن بخصوص در این مدت می تواند مضر باشد. همچنین ، نوشیدن الکل روند کاشت دندان را کند می کند ، بنابراین از این کار خودداری کنید.

  • برنامه بازدید منظم از دندانپزشک

کاشت دندان می تواند به بهبود لبخند شما کمک کند. با این حال ، تمام مسائل مربوط به بهداشت دندان را درمان نمی کند.

بسته به سلامت کلی دهان و دندان شما ، باید برنامه ریزی کنید تا حداقل دو بار در سال به دندانپزشک خود مراجعه کنید با مراجعه منظم به دندانپزشک کاشت دندان شما می تواند برای یک عمر دوام داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا