نکاتی که قبل از لمینت باید بدانید

اگر قصد انجام لمینت دندان را دارید ، حتما مقاله زیر را در مورد سیستم های مختلف لمینت دندان بخوانید. لمینت دندان یک لایه نازک از سرامیک است که مانند لنز زیبایی چشم به خارج از دندان چسبیده میشود که بر طبق ترکیبات ، مدل ها و کلاس های مختلفی دارد.

انواع لمینت دندان

  1. لمینت فلدسپات که مشخصه آنها شفافیت بالا و مقاومت کم است و میزان تراش در این نوع لمینت حدود 1 میلی متر است.
  2. لمینت دی سیلیکات که از شفافیت قابل قبولی و مقاومت نسبتاً خوبی برخوردار است و میزان تراش دندان ها در این نوع لمینت حدود 1 میلی متر است.
  3. لمینت کریستالی که دارای شفافیت عالی و مقاومت نسبتاً خوبی هستند و میزان تراش در این نوع لمینت حدود نیم میلی متر است که از سایر مدل ها کمتر است.

با توجه به توضیحات بالا ، نسل جدید لمینت یا لمینت های کریستالی ایده آل ترین نوع لمینت دندان در حال حاظر هستند.

یک سوال رایج که برای عموم مردم ایجاد میشود این است که :

آیا روکش کامپوزیت بهتر است یا لمینت دندان سرامیکی؟

باید بدانید که هر دو روش درمانی کاملاً علمی ، دارای دانش دندانپزشکی تأیید شده هستند که در کلیه دانشکده های دندانپزشکی تدریس می شوند. بنابراین هر دو کاملا قابل قبول هستند به شرطی که به درستی و به شکل صحیح انجام شوند. البته هر یک از این روش های درمانی ویژگی های خاص خود را دارند و انتخاب با توجه به شرایط دندانپزشکی و شرایط بیمار انجام می شوند و نباید نسبت به یک درمان خاص تعصب داشت.

نکاتی که قبل از لمینت باید بدانید

به عنوان مثال ، اگر میزان پوسیدگی و شکستگی دندان زیاد باشد ، در این صورت روش لمینت دندان ترجیح داده می شود ، اما اگر بیمار جوان باشد ، روش کامپوزیت ونیر ترجیح داده می شود. لمینت های سرامیکی لایه های نازکی از سرامیک هستند که مانند لنز زیبایی که برای چشم استفاده میشوند به قسمت خارجی دندان چسبانده می شوند تا مشکلات ظاهری دندانها را که در زیر اشاره شده ترمیم کنند

  • تغییر رنگ دندان
  • فاصله بین دندان ها
  • پوسیدگی دندان
  • شکستگی دندان
  • تراز نامناسب دندان ها

روش ساخت لمینت دندان بدین صورت است که ، پس از یک تراش کوتاه سطح دندان تا نیم میلی متر از دندانها قالب گیری میشود تا از آن ، مدل گچی برای دندان ها ساخته شود. سپس از روی مدل گچی ورق های لمینت در آزمایشگاه ساخته میشود و پس از آن به مطب فرستاده می شود تا توسط دندانپزشک تائید و روی دندانها چسبیده شود.

در لمینت دندانها چقدر تراشیده میشوند؟

بسیاری از شما از شکل دندان های خود راضی نیستید و از طرح لبخند خود نارضایتی دارید ، اما از تراشیده شدن دندانهایتان در لمینت میترسید تا مبادا به آنها آسیبی برسد!

اما واقعا چقدر باید دندانها را برای لمینت کردن تراشید؟

باید بدانید که لمینت کردن دندان مدل های متفاوتی دارد و نسل جدید لمینت دندان ها که به آن لمینت دندان بدون تراش می گویند که نیاز به تراش دندانها در آن بسیار کم و ساده است به طوری که در کارهای دندانپزشکی به این مقدار از تراشیدن ، تراش گفته نمی شود. در این روش میتوان با کمترین آسیب و با استفاده از کمترین تراش ممکن به یک درمان بسیار زیبا دست یافت.

یکی از نگرانی های اصلی افرادی که خواهان درمان های دندانپزشکی زیبایی از قبیل لمینت دندان و کامپوزیت دندان هستند ترس از مصنوعی و بزرگ دیده شدن دندان هایشان پس از درمان است. در این حالت آنچه موثر است کیفیت و صحت درمان است. اگر روکش روکش ونیر کامپوزیت و یا لمینت بکار رفته شده ظرافت و ضخامت لازم را داشته باشد ، این امر باعث بیرون زدگی دندان نمی شود ، همچنین اگر رنگ کامپوزیت و لمینت به کار رفته شده مات و گچی نباشد و از کامپوزیت و لمینت با درجه شفافیت مناسب استفاده شود و همچنین از تکنیک خوب و اصولی برای انجام آن استفاده شود و اگر دندانپزشک فرم دندان و جزئیات درمان آن را دقیق اجرا کند می توان انتظار درمان با دوام و با ظاهری کاملا طبیعی را داشت.

نکاتی که قبل از لمینت باید بدانید

در مواردی که مشکلات دندانی زیادی وجود داشته باشد ، یا عصب از روی آنها برداشته شود یا بافت دندان ضعیف باشد ، نمی توان از روش کامپوزیت و یا لمینت استفاده کرد. در این موارد روش روکش سرامیک کامل مناسب است. تمام روکش های سرامیکی از لحاظ ظاهری و روش مشابه لمینت دندان هستند با این تفاوت که تمام سطح اطراف دندان را می پوشاند اما لمینت فقط سطح خارجی دندان را می پوشانند. علاوه بر این ، اگر دندان ها از قبل روکش شده باشند ، نمی توان از روش لمینت برای اصلاح آنها استفاده کرد.

عزیزانم، صحبت از گارانتی و تضمین دادن در خصوص وضعیت و شرایط و سلامتی بدن انسان ، غلط است و در مورد موضوع مورد بحث یعنی وضعیت دهان و دندان و ماندگاری درمان، تحت تاثیر فاکتورهای بسیار زیادی از جمله رعایت بهداشت، سلامتی ، مراقبت شخصی ، رژیم غذایی ، ژنتیک و رابطه جنس دندان ، عادات غلط ، نحوه قرارگیری دندانها بر روی یکدیگر ، داروهای مصرفی فرد و البته کیفیت درمان انجام شده. بنابراین ، به نظر ما ، باید نسبت به وعده های وسوسه انگیز مانند ضمانت درمان شک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا