لمینت دندان چیست؟

این روزها بیشتر مردم به دنبال لبخندی زیبا و جذاب هستند. داشتن دندانهای زیبا و مرتب در سالهای گذشته فقط یک رویا بود اما علم دندانپزشکی زیبایی امروز این رویا را به واقعیت تبدیل کرده است. امروزه در کلینیک های دندانپزشکی بسیاری از مشکلات و نقایص ظاهری دندان ها برطرف می شود و پزشکان با استفاده از مواد مختلف و روش های درمانی لبخند زیبا و جذابی را برای افراد ایجاد می کنند. یکی از این روش های طراحی لبخند ، لمینت دندان است.

برای افرادی که در دوران کودکی یا در طول زندگی خود دندان های شکسته ، تغییر رنگ داده یا بهم ریخته و نامرتب را تجربه کرده اند و به اصطلاح لبخند زیبایی ندارند ، لمینت بهترین روش درمان برای آنها است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت به لایه هایی از مواد دندانی گفته می شود که روی دندان قرار می گیرند و آنها را به شکل و فرم دلخواه بیمار تبدیل می کند. این روش درمانی بیشتر اثر زیبایی دارد و توسط دندانپزشکها در کلینیک های دندانپزشکی انجام می شود.

لایه ای که بر روی صفحه دندان های فرد قرار می گیرد بسیار نازک است و رنگ آن مطابق با سلیقه و انتخاب بیمار ساخته می شود. برخی از افراد به رنگ های بسیار سفید علاقه مند هستند و برخی دوست دارند که رنگ آنها بیشتر به رنگ دندان هایشان نزدیک باشد و تأثیر طبیعی داشته باشد. البته روند انجام کار لمینیت متفاوت است و هر روش مراحل و مواد مصرفی خاص خود را خواهد داشت.
با این حال ، به طور کلی ، دندان ها به دو روش و با استفاده از دو نوع ماده مختلف با نام های “لمینت ونیر کامپوزیت” و “لمینت سرامیکی” لمینت می شوند.

انواع لمینت دندان

همانطور که در بالا اشاره کردیم لمینت دندان به دو نوع ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی تقسیم می شوند. نوع لمینت دندان کامپوزیت به دلیل اختیار در انتخاب نوع رنگ و داشتن ضخامت کم (معمولاً 0.5 میلی متر) و همچنین عدم نیاز به برش دندان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از دیگر مزایای لمینت های کامپوزیت می توان به اصلاح طرح لبخند و قابلیت فرم دهی آن مطابق با فرم فیزیکی صورت اشاره کرد.

لمینیت دندان سرامیکی یا لمینت پرسلن ، که قیمت آن نسبتاً بالاتر از نوع کامپوزیت است ، در بیشتر موارد نیاز به برش و فرم دهی دندان دارد و معمولاً در آزمایشگاه ساخته می شود. اما از نظر انتخاب نوع ماده و شفافیت ، تنوع و البته ظاهر زیبای آن که یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب قبل از افراد است با توجه به کیفیت و دوام این نوع لمینت دندان برای افراد بهتر است.

کاربردهای لمینت دندان

لمینت دندان گزینه ایده آل برای مواردی است که دندان اصلی دارای نقص در شکل ظاهری یا رنگ شده است و معمولاً برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود :

  • دندان هایی که به دلیل جراحی مغز و اعصاب ، مصرف تتراسایکلین یا سایر داروها و یا مصرف بیش از حد فلوراید و یا سایر دلایل تغییر رنگ داده اند
  • دندانهایی که به دلیل سایش تغییر شکل داده اند
  • دندان های ترک خورده یا شکسته
  • دندان های نامنظم و نامرتب
  • برطرف کردن فاصله دندانها (برای بستن فاصله بین دندانها)

 

دکمه بازگشت به بالا