آیا بلیچینگ دندان عوارض دارد؟

بلیچینگ دندان که به عنوان روشی برای سفید کردن دندان شناخته می شود ، گاهی اوقات می تواند عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشد. البته عوارض بلیچینگ دندان در حدی نیست که پزشک مانع این کار شود یا بخواهد اثرات جبران ناپذیری بر سلامت انسان بگذارد. با این حال ، دغدغه بسیاری از افرادی که می خواهند از این روش زیبایی برای سفید کردن دندانهایشان استفاده کنند ، دانستن عوارض آن است. به طور کلی سفید کننده ای که برای بلیچینگ و سفید کردن دندان استفاده می شود بی ضرر است و آسیبی به دندان نمی زند. بنابراین می توان گفت که عوارض بلیچینگ دندان محدود است و پس از چند روز یا حتی چند ساعت از بین می رود. در اینجا به برخی از آنها پرداخته ایم.

1_ حساسیت دندان

حساسیت دندان معمولاً شایعترین عارضه بلیچینگ دندان است که بیشتر بیماران تجربه می کنند. معمولاً بعد از سفید شدن و بلیچینگ دندان ، تا چند روز متوجه حساسیت به گرما و سرما خواهید شد ، اما این حساسیت زودگذر خواهد بود.

2_ سوزش بافت لثه

از آنجا که سفید کننده ای که برای سفید کردن و بلیچینگ دندان استفاده می شود حاوی یک پروکسید قوی است ، استفاده از آن می تواند باعث احساس سوزش در بافت لثه شود. البته دندانپزشکان معمولاً از یک مانع کوچک برای محافظت از لثه استفاده می کنند تا از بروز این مشکل در حین کار جلوگیری کنند.

عوارض بلیچینگ

3_ دندان درد

گاهی ممکن است در طول روند درمان یا حتی چند روز پس از آن ، احساس درد در دندان وجود داشته باشد که می تواند به دلیل عوامل مختلفی مانند تاثیر استفاده از مواد سفید کننده ، خشکی دندان ، قرار گرفتن دندان در معرض درجه حرارت بالا هنگام سفید شدن دندان و … رخ دهد.

4_ تغییر رنگ بلیچینگ

یکی از عوارض بلیچینگ دندان که اکثر مردم نگران آن هستند ، تغییر رنگ مواد سفید کننده بلیچینگ پس از مدتی است. در مورد این عوارض ، می توان گفت که تغییر رنگ در مواد سفید کننده بلیچینگ به ندرت اتفاق می افتد و دلیل آن را می توان با عدم رعایت نکات مراقبتی مانند بهداشت دهان و دندان و تغذیه نامناسب توضیح داد.

5_ عمر پایین

در هنگام استفاده از روش بلیچینگ برای سفید شدن دندان ها باید توجه داشت که این روش دائمی نیست و نیاز به تمدید دارد. نکته مهم در این زمینه این است که با رعایت دستورالعمل های بهداشتی و درمانی می توان تا حدودی آن را افزایش داد.

6_ تاثیر نداشتن بلیچینگ در زیبایی

در علم دندانپزشکی ، بلیچینگ دندان به عنوان یک روش زیبایی که برای سفید کردن دندان استفاده می شود شناخته شده است و نمی توان انتظار داشت که این روش در درمان و تغییر شکل دندان موثر باشد. همچنین سفیدی دندان قابل پیش بینی نیست زیرا عوامل زیادی مانند ژنتیک ، رنگ دندان ، جنسیت دندان و … می توانند در تعیین آن موثر باشند.

عوارض بلیچینگ

راه های کاهش اثرات جانبی بلیچینگ دندان ها

هنگام استفاده از بلیچینگ دندان ، مانند هر روش دیگر ، یک سری نکات و مراقبت وجود دارد که می تواند برای کاهش اثرات سفید شدن دندان استفاده شود. یکی از نکات مهمی که در تمام موارد درمانی و زیبایی در دندانپزشکی باید مورد توجه قرار گیرد توجه به نکات بهداشتی است.

توجه داشته باشید فردی که از درمان های زیبایی مانند بلیچینگ برای سفید کردن دندان استفاده می کند باید بیشتر به نکات بهداشتی دهان توجه کند. نکته دیگر پرهیز از خوردن غذاهایی با رنگهای قوی است. غذاهایی از این دست با ایجاد لایه ای بر روی دندان ها و مجبور کردن شما برای رفع زودهنگام آن ، کیفیت سفید شدن را کاهش می دهند.

با توجه به درد و حساسیتی که در روزهای اول پس از سفید شدن مشاهده می کنیم ، استفاده از داروهای درمانی و خانگی می تواند آن را کاهش دهد. به عنوان مثال ، پزشکان اغلب استفاده از فلوراید را برای کاهش اثرات بلیچینگ دندان توصیه می کنند.

عوارض بلیچینگ

داروهای ضد درد ضعیف برای افرادی که درد بیشتری دارند نیز توصیه می شود. پزشکان معمولاً استفاده از خمیر دندان یا ژل های ضد آلرژی را به افرادی که اثرات بلیچینگ دندان را به مدت دو هفته پس از آن تجربه دارند ، توصیه می کنند. برای کاهش حساسیت دندان استفاده از آب سرد یا غذای سرد را به مدت دو هفته فراموش کنید. اگر دندان های شما بسیار حساس هستند و تحمل آن برای شما دشوار است ، بهتر است از نی برای نوشیدن آب یا هر نوع نوشیدنی دیگری استفاده کنید تا تماس آنها را با دندان های شما کاهش دهد.

همه موارد فوق برای کاهش عوارض بلیچینگ دندان است ، اما گاهی اوقات ممکن است مشکلاتی در روند بلیچینگ وجود داشته باشد به طوری که هیچ یک از توصیه های ذکر شده به رفع این عوارض کمک نمی کند. البته این مشکل به ندرت در برخی افراد رخ می دهد و در چنین مواردی بهتر است هرچه سریعتر به پزشک خود مراجعه کرده و همراه با سابقه دقیق راهنمایی های لازم برای بهبودی خود را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا