انواع روش های ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی به تراز و مرتب سازی دندان ها گفته می شود که شامل دندان های فک بالا و پایین یا یکی از آنها است. چیدمان ردیف دندان ها باعث می شود که فک بالا و پایین به درستی روی هم قرار بگیرند و جویدن را برای افراد آسان سازد. همچنین حرکات دندانها روی هم به آرامی و با کمترین آسیب انجام می شود و وضعیت و موقعیت جدید دندانها بعد از ارتودنسی تغییر نمی کند. ارتودنسی را می توان به عنوان یکی از راه های بهبود طراحی لبخند در نظر گرفت.

مدت زمان درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی نامنظم بسته به دامنه بی نظمی و نامرتبی دندان ها و همچنین نوع روش انتخاب شده از 6 تا 30 ماه طول می کشد. البته عوامل دیگری مانند سطح همکاری بیمار و روش ارتودنسی در طول درمان نیز در این امر دخیل هستند. کودک دارای 20 دندان شیری است که با دندان های دائمی جایگزین می شود. در سن 6 تا 7 سالگی مهمترین دندانهای دائمی در انتهای دندانهای شیری در هر طرف و در هر فک ظاهر می شود.

توجه به بهداشت دهان و دندان در دوران کودکی و حفظ دندان های اصلی کودک از بی نظمی های دندان و عوارض آن جلوگیری می کند. اگر فردی ناهنجاری های فک نداشته باشد و فقط دندان های نامنظمی داشته باشد ، درمان از زمانی که همه دندان های دائمی ظاهر می شوند ، از حدود 12 سالگی شروع می شود.

انواع روش ارتودنسی دندان

آیا می توان برای جلوگیری از بی نظمی دندان های شیری را زودتر از موعد برداشت؟

بی نظمی دندانهای شیری ممکن است برای والدین نگران کننده باشد و از پزشک خواسته شود دندانهای شیری کودک را برداشته و فضای مناسبی برای رشد دندانهای دائمی ایجاد کند ، اما این اشتباه است و فقط یک دندانپزشک متخصص باید شرایط فک و دندان های کودک در این مورد تصمیم می گیرد. این امر باعث بدتر شدن نامنظمی دندان ها و کمبود فضا برای سایر دندان های دائمی می شود و دندان ها درون استخوان ها حرکت می کنند. در شرایط عادی ، رشد و سرعت حرکت دندان های دائمی یک میلی متر در ماه است.

انواع روش درمان با ارتودنسی

برای صاف و مرتب کردن دندان ها دو روش وجود دارد:

1- ارتودنسی متحرک:

در این روش بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج کرده و دوباره در جای خود قرار دهد. به عنوان مثال ، هنگام غذا خوردن و مسواک زدن و نخ دندان کشیدن ، می تواند آن را برداشته و بعد از تمام شدن آنها را در جای خود قرار دهد. این روش بیشتر برای کودکان زیر 12 سال و در دوره دندان های شیری یا اولیه استفاده می شود. این روش در طول تحصیلات عمومی دندانپزشکی به پزشکان آموزش داده می شود و بیشتر برای افرادی که تغییر شکل جزئی دارند استفاده می شود. طول دوره درمان ارتودنسی متحرک از 6 ماه تا 1 سال است.

ارتودنسی متحرک

2- ارتودنسی ثابت:

یک دستگاه ارتودنسی ثابت به طور ایمن به دندان ها متصل میشود و بیمار نمی تواند آن را خارج کند. در این روش درمانی ، دندان ها با استفاده از سیم و مهاربندهای مخصوص در جای خود کشیده می شوند. این روش یکی از تخصصی ترین دوره های آموزش ارتودنسی به حساب می آید که باید توسط یک پزشک متخصص و ماهر انجام شود. متأسفانه برخی از دندانپزشکان عمومی در مان ارتودنسی را برای بیماران بدون گذراندن دوره های تخصصی انجام می دهند که می تواند صدمات جبران ناپذیری به بیمار وارد کند و منجر به عوارضی مانند پوکی استخوان و تحلیل ریشه دندان شود. این روش درمانی پس از 12 سالگی و رویش کامل دندانهای دائمی انجام می شود.

بهترین سن برای تشخیص و درمان اختلالات دهان و فک چه زمانی است؟

بهترین سن برای تشخیص این اختلالات 7 سالگی است و زمان مناسب برای درمان آنها با توجه به وضعیت دندان ها و فک توسط دندانپزشک متخصص تعیین می شود.

مراحل درمان ارتودنسی دندان

  • معاینه توسط دندانپزشک متخصص
  • عکس برداری رادیوگرافی
  • قالب گیری دندان
  • تصویربرداری رایانه ای 3بعدی ( برای برنامه ریزی مناسب درمانی و ارزیابی وضعیت دندان در درمان ارتودنسی )
  • مراقبت های قبل از ارتودنسی دندان
  • نصب براکت ها به همه دندان ها و سیم پیچی آنها
  • مراجعه منظم و مرتب به دندانپزشک (معمولاً هر ماه یکبار)
  • مراقبت های بعد از ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا