بریج دندان چیست؟ انواع بریج دندان

بریج دندانی در واقع شکاف ناشی از دست دادن یک یا چند دندان را به صورت یک پل در بین آنها برطرف می کنند.

بریج دندانی شامل دو یا چند تاج دندانی در دو طرف شکاف (شکاف حاصل از دندان از دست رفته) است که این دو دندان ثابت هستند (یا می توانند بیش از دو یا چند دندان باشند) ، و به عنوان بریس شناخته می شوند و یک یا چند دندان مصنوعی بین آنها قرار داده می شود. به این دندان های مصنوعی پونتیک گفته می شود و از طلا ، آلیاژها ، پرسلن یا ترکیبی از این مواد ساخته میشود. بریج ها و همان بریج های دندانی توسط دندان های طبیعی یا ایمبریجنت پشتیبانی می شوند.

فواید بریج دندانی چیست؟

بریج های دندانی می توانند:

لبخند زیبای شما را دوباره زنده بسازند.

توانایی جویدن و صحبت کردن صحیح را بازیابی کنند.

فرم صورت شما را در حالت استاندارد نگه دارند.

 با جایگزینی دندانهای از دست رفته با دندانهای مصنوعی توزیع نیروی جویدن در فک بخوبی انجام میشود.

آنها از کشیدن دندانهای باقی مانده در محل بریج دندان جلوگیری می کنند

و …

چند نوع بریج دندان وجود دارد؟

در زیر 3 نوع اصلی بریج را معرفی میکنیم:

بریج های سنتی یا مدل های قدیمی که شامل ایجاد تاج دندان یا کاشت دندان در دو طرف دندان از دست رفته (شکاف) با دندان بریج (یک دندان کاذب) در بین آن است. بریج های سنتی رایج ترین نوع بریج هستند و از پرسلان به صورت پایه فلزی یا سرامیکی ساخته می شوند.

بریج دندان

بریج های کانتی لور هنگامی استفاده می شوند که دندانهای مجاور فقط در یک طرف دندان یا دندانهای از دست رفته قرار داشته باشند. استفاده از این روش معمول نیست و برای استفاده در پشت دهان توصیه نمی شود زیرا می تواند فشار زیادی به دندان های دیگر وارد کند و به آنها آسیب برساند.

بریج پیوند مریلند (همچنین با نام بریج پیوند رزین یا بریج مریلند شناخته می شود) که از جنس پرسلن بر پایه فلزی یا پایه پلاستیکی ساخته میشوند که دارای یک بدنه فلزی یا سرامیکی است که از آنها پشتیبانی میکنند. در این روش ، بالها یا زائده های فلزی یا سرامیکی اغلب به دندانهای شما متصل می شوند که فقط در یک طرف بریج قرار دارند.

روند انجام و جاگذاری بریج دندان چگونه است؟

در اولین جلسه برای انجام و جاگذاری بریج دندان در مطب دندانپزشکی ، دندان های پایه و اباتمنت آماده میشوند. آماده سازی برای بریج شامل فرم دهی این دندان ها با برداشتن بخشی از مینای دندان برای ایجاد فضای کافی برای قرار دادن تاج است. در مرحله بعد ، تصویری از دندان ها ایجاد می شود که به عنوان الگویی برای آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال میشود برای ساختن بریج ، پونتیک و تاج دندان عمل می کند. برای محافظت از دندان ها و لثه ها هنگام ساخت این بریج ، دندانپزشک یک بریج موقتی برای پوشاندن دندان های شما قرار می دهد.

در جلسه دوم ، بریج موقت برداشته می شود و بریج های پرسلن یا فلزی جدید مورد بررسی قرار می گیرند و در صورت لزوم برای تناسب با دندان های شما تنظیم شده و جای گذاری میشوند. بررسی تناسب بدنه فلزی و ترازبندی صحیح آن با دندان ها ممکن است به چندین جلسه زمان نیاز داشته باشد. این موضوع می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. اگر بریج دندانی یک بریج ثابت باشد، دندانپزشک شما ممکن است به طور موقت بریج را برای مدت دو هفته در محل جوش دهد تا از مناسب بودن آن مطمئن شود. پس از دو هفته و بعد از بررسی مجدد آن و در صورت اوکی بودن آن، بریج به طور دائم جوش داده می شود.

هزینه بریج دندان چقدر است؟

هزینه بریج دندان با توجه به نوع بریج انتخاب شده و مکانی که کاشت بریج انجام می شود متفاوت است.

طول عمر بریج های دندانی چقدر است؟

بریج های دندانپزشکی می توانند 5 تا 15 سال یا حتی بیشتر دوام داشته باشند. با رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم ، عمر یک بریج ثابت می تواند بیش از 10 سال باشد.

بریج دندانپزشکی

آیا خوردن و جویدن با وجود بریج دندانی در دهان مشکل است؟

جایگزینی دندان از دست رفته با بریج دندانی باید غذا خوردن را آسان کند. بهتر است در ابتدا غذاهای نرم سرو و نوش جان نمایید و غذا ها را که به قطعات کوچکتر تقسیم بکنید و بخورید تا به بریج دندانی عادت کنید.

آیا نحوه صحبت کردن با بریج دندانی تغییر می کند؟

وقتی دندان شما از دست می رود صحبت کردن به طور واضح مشکل است و این مشکل شما را در ادای درست کلمات با مشکل مواجه میکند. بریج دندانی متصل به دندانهای جلویی می تواند به شما در صحبت کردن بهتر و واضح تر کمک کند.

چگونه باید از بریج دندان محافظت کرد؟

نکته مهمی که وجود دارد این است که دندانهای باقیمانده، سالم و محکم باقی بمانند زیرا موفقیت جای گذاری بریج دندان (بسته به نوع انتخاب شده) بستگی به پایه محکمی دارد که توسط دندانهای اطراف فراهم می شود (سلامت بریج دندانی کاملا به پایه ی دندان های اطراف آن مرتبط می باشد چرا که بر روی آنها محکم میشوند و این دندان ها باید دندان هایی با پایه ای محکم و قوی باشند).

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه دو بار و استفاده از دهان شویه ضد عفونی کننده می تواند از پوسیدگی دندان و بیماری لثه جلوگیری کند که منجر به از دست دادن دندان می شود.

یک دندانپزشک یا یک متخصص بهداشت دهان و دندان می تواند به شما نشان دهد که چگونه مسواک و نخ دندان را به درستی استفاده کنید. برنامه ریزی منظم مسواک زدن به تشخیص مشکلات در مراحل اولیه که بهترین راه جلوگیری از مشکلات دهان است کمک می کند. همچنین انتخاب یک رژیم متعادل برای تغذیه مناسب نیز بسیار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا