پروتز متحرک چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

اصطلاح پروتز دندان به معنای دندان مصنوعی یا جایگزینی برای دندانها است که در انواع مختلف به بازار عرضه می شود. مهمترین مقوله ای که برای انواع مختلف پروتز مورد توجه قرار می گیرد پروتزهای متحرک و ثابت است که در این مقاله سعی کرده ایم که به این سوال پاسخ دهیم که پروتز متحرک چیست؟ برای پاسخ به این سوال که پروتز متحرک چیست ، می توانیم بگوییم که : پروتزهایی را که می توان به راحتی در دهان قرار داد و هر زمان که خواستیم برداشت را ، پروتز متحرک گفته میشود. در واقع بیمار می تواند هر زمان این نوع پروتز را از دهان خود خارج کند.

و در پاسخ به سوالی که در مورد اینکه پروتز متحرک را چه موقع باید از آن استفاده کرد نیز می توان گفت: هنگامی که پزشک مجبور باشد که تمام دندان های بیمار را بیرون بکشد ، می توان از پروتزهای متحرک برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کرد.

پروتز متحرک چه تفاوتی با ایمپلنت دندان دارد؟

همانطور که می دانید یکی از راه های جایگزینی دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان است. در حقیقت ، ایمپلنت روشی برای کاشت دندان از دست رفته در فضای خالی بین دندانها است و مشکلی برای دندانهای مجاور ایجاد نمیکند اما پروتز متحرک در بالای لثه قرار دارد و میبایست تمام فک خالی از دندان باشد تا بتوان از آن استفاده کرد. همچنین می تواند هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن برای شما مشکل ایجاد کند و برای تمیز کردن این نوع پروتزها ، باید آنها را از دهان خود خارج کنید و این کار را انجام دهید ، که می تواند احساس ناخوشایندی را برای شما ایجاد کند.

همچنین ، پروتزهای متحرک باید بعد از 7 تا 10 سال باید تعویض شوند و ممکن است برای شما هزینه زیادی داشته باشد. تمام مشکلات بیان شده در روش ایمپلنت دندان برطرف شده است و این یک روش جدید و دائمی برای جایگزینی دندان های از دست رفته است.

ایمپلنت های دندانی به عنوان یک جایگزین طبیعی برای دندان ها می توانند برای مدت طولانی عملکرد لازم را برای شما داشته باشند. علاوه بر این ، ایمپلنت های دندانی هیچگاه شل و لق نمی شوند زیرا به استخوان فک متصل هستند و هنگام صحبت کردن و غذا خوردن مشکلی برای شما ایجاد نمی کنند. در حقیقت ، از آنجا که ایمپلنت ها با پیچ های مخصوص به استخوان فک وارد می شوند ، می توان از آنها به راحتی استفاده کرد بدون اینکه نگران جابجایی آنها باشید.

پروتز-متحرک

البته باید توجه داشت که بعضی اوقات به دلیل آنالیزهایی که در استخوان های فک اتفاق می افتد ، پزشک نمی تواند از روش کاشت دندان برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کند و در چنین مواردی استفاده از پروتزهای متحرک می تواند گزینه مناسبتر و مفیدتری باشد.

دلایل استفاده از پروتزهای متحرک و ایمپلنت های دندانی

شاید سوالی که برای شما پیش می آید این باشد که چه چیزی ما را به استفاده از پروتز و ایمپلنت برای پر کردن فضای خالی دندان سوق می دهد؟! یکی از دلایل بارز در این زمینه این است که فضاهای خالی موجود در دندان ها می تواند زیبایی فرد را از او بگیرد و بر اعتماد به نفس وی تأثیر منفی بگذارد. پوسیدگی دندان احساس پیری زودرس را در افراد ایجاد می کند که به نوبه خود می تواند بر روحیه فرد تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر بحث در مورد زیبایی ، یک نکته مهم در مورد استفاده از پروتزهای متحرک و ایمپلنت های دندانی ، سلامت دهان ، لثه و دندان های باقی مانده است. وقتی لثه ها بدون دندان می مانند ، احتمال رشد باکتری بر روی آنها بسیار افزایش می یابد و این باکتری ها می توانند انواع بیماری های دهانی را ایجاد کنند. به همین دلیل پر کردن حفره های دندانی که به سبب از دست دادن دندان در فک به وجود آمده اند به روش های مختلف ضروری است.

علاوه بر مسائل گفته شده شکاف های موجود در فک که بعد از خالی شدن دندان ها به وجود میآید می تواند ساختار استخوان فک را تغییر داده و از این نظر برای شما مشکل ایجاد کند. تغییر در ساختار فک باعث می شود دندان های باقیمانده از جای خود بلغزد و مشکلاتی برای شما ایجاد کند. یکی از مشکلاتی که ممکن است در اثر حرکت دندان با آن روبرو شوید ، بی ثباتی استخوان فک است که در نهایت منجر به پوسیدگی دندان های باقیمانده می شود.

حتی بی ثباتی در استخوان فک میتواند باعث این شود که در گفتار و غذا خوردن دچار مشکل شوید. در حقیقت ، اگر بخواهیم دلایل استفاده از پروتزهای متحرک یا ایمپلنت های دندانی را به طور کلی ذکر کنیم ، باید گفت که کاهش عوارض و بیماری های دهان و دندان ناشی از کمبود دندان ، می تواند یکی از مهمترین دلایل آن باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا