میزان رنگ پذیرى کامپوزیت چقدر است؟

١- نوع کامپوزیت : کامپوزیتهاى نانوفیلر سرامیک که داراى فیلرهاى بسیار کوچک در حد نانو هستند، رنگ پذیرى کمترى دارند.

٢-کیفیت پالیش : بعد از چسباندن کامپوزیتها روى دندان، دندانپزشک مى باید انرا صاف و صیقلى نماید و هر چه اینکار دقیقتر باشد، رنگپذیرى کمتر است.

٣- رژیم غذایى بیمار : واضح است که اگر فرد مواد غذایى رنگى بیشتر مصرف کند، رنگ دندانها زودتر زرد مى شود

٤ بهداشت بیمار : هر چه بهداشت بهتر باشد، رنگ پذیرى کمتر است.

از عوامل گفته شده، دو فاکتور مربوط به دندانپزشک و دو فاکتور مربوط به خود فرد است

نکته آنست که اگر کامپوزیت ونیر درست انجام شود، رنگ پذیرى ان مشابه دندانهاى طبیعى است و اینطور نیست که کامپوزیت دندان زود رنگ بگیرد.

راستى رنگ کامپوزیت مورد استفاده در این عکس، ترکیبى از رنگ بلیچ وایت و انامل وایت بصورت تکیک لایه لایه است که باعث ایجاد یک رنگ سفید و طبیعى مى شود.

آیا لازم است که درمان زیبایى مثل کامپوزیت ونیر روى دندانهاى هر دو فک انجام شود؟ یا مثلا مى توان فقط دندانهاى فک بالا رو ونیر کرد؟

تصمیم گیرى در این خصوص تا حد زیادى به وضعیت دندانها و رنگ انتخابى بیمار بستگى دارد ولى مى توان فقط دندانهاى یک فک رو هم ونیر کرد و البته باید توجه داشت که در این حالت، اختلاف رنگ دندانهاى فک بالا و پایین زیاد نباشد.

یعنى اگر شما فقط یک فک رو مى خواهید ونیر کنید، نباید رنگ انتخابى ونیر خیلى سفید باشد که با دندانهاى فک مقابل تضاد شدید داشته باشد و البته این رو هم در نظر بگیرید که با انجام درمان بلیچینگ روى دندانهایى که قرار نیست ونیر شوند تا حدى مى توان رنگ انها را روشنتر کرد و در ضمن اختلاف یک تا دو درجه رنگ بین دندانهاى فک بالا و پایین اهمیت چندانى ندارد.

در خصوص مراقبت و نگهدارى از کامپوزیت ونیر باید به دو مطلب اشاره کرد :

١- بهداشت خوب که شامل مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و ترجیحأ استفاده از دهانشویه اب نمک رقیق است.

٢- گاز نزدن اجسام خشک و سخت با دندانهاى ونیر شده ( مثلا پرهیز از تخمه شکستن )

اما اگر احیانأ این کامپوزیت ها لب پر بشود یا بشکند، قابلیت تعمییر دارد و اگر خود دندانها دچار پوسیدگى شود و نیاز به درمان پیدا کند، دندانپزشک از سطح پشتى دسترسى دارد و بدون اسیب به ونیر مى توان دندانها را ترمیم کرد.

در مورد مراحل درمان کامپوزیت ونیر سوالات زیادى مى شود که خواستم کمى بیشتر در مورد ان صحبت کنم.

قاعدتا ابتدا باید وضعیت دندانهاى فرد دیده شود که امکانپذیرى درمان مورد بررسی قرار گیرد و اگر فرد مورد مناسبى براى انجام این درمان باشد، توضیحات و موارد قابل اصلاح به وى گفته مى شود.

در مرحله بعد عکسهاى فتو گرافى گرفته مى شود و در خصوص انتخاب رنگ مورد نظر بیمار و شکل و فرم دندانها صحبت مى شود.

در فاز بعدى کامپوزیت ونیر بطور مستقیم روى دندانها و در طى یک جلسه چند ساعته نصب مى شود. این روش بسیار محافظه کارانه و با حداقل تراش دندان قابل انجام است و معمولا نیاز به بى حسى ندارد.

و در انتها کار پالیش و پرداخت ونیر ها انجام مى شود.

بعضى از دوستان این سوال برایشان پیش امده که آیا کامپوزیت ونیر باعث اسیب به دندانها مى شود؟ ، زیرا ظاهرا در برنامه هاى تلویزیونى صدا و سیما بعضى از همکاران، درمان کامپوزیت ونیر را نفى کرده و انرا باعث بروز مشکلات دندانى عنوان کرده و در عوض درمان لمینت را پیشنهاد کرده اند.

به عنوان یک دندانپزشک متخصص (داراى بورد تخصصى) که به تمامى این درمانها اگاهى کامل دارم و بدون تعصب هر دو درمان را انجام مى دهم، با قطعیت کامل مى گویم که بروز مشکلات دندانى به کیفیت درمان بستگى دارد نه طرح درمان.

یعنى اینکه لمینت سرامیکى هم اگر درست انجام نشود باعث بروز عوارضى نظیر گیر غذایى، بوى نامطبوع، پوسیدگى و… مى شود.( در مطالب بعد در مورد لمینت دندان بیشتر مطلب می گذارم.)

در ضمن کامپوزیت ونیر یک درمان علمى و بر پایه تحقیقات فراوان است که در تمامى رفرنسهاى دندانپزشکى مورد تایید است و در تمامى دانشگاههاى دندانپزشکى تدریس مى شود و تمامى اساتید دانشگاه انرا تایید مى کنند.

آیا لازم است که حتما دندانهاى هر دو فک کامپوزیت ونیر شود؟

باید گفت این موضوع به انتخاب رنگ بستگى دارد و اگر رنگ انتخابى براى دندانهاى بالا تفاوت زیادى با دندانهاى پایین داشته باشد بهتر است هر دو فک کامپوزیت ونیر شود.

اما اگر رنگ دندانهاى فک بالا به میزان دو تا سه درجه روشنتر از پایین انتخاب شود، دندانهاى فک پایین نیاز به انجام کامپوزیت ندارد و یا با درمان بلیچینگ مى توان رنگ آنها را به دندانهاى بالا نزدیک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا