ایمپلنت برای چه کسانی مناسب نیست؟

چه کسانی نمیتوانند ایمپلنت دندان انجام دهند؟

ایمپلنت های دندانی از دو قسمت تشکیل شده است که قسمت پیچی آن در داخل بافت استخوان قرار می گیرد و شل نشدن و عدم جابجایی آن به مدت طولانی عامل تعیین کننده دوام آن است. بنابراین ، دندانپزشک توجه ویژه ای به بافت استخوان و سلامت لثه دارد ، زیرا اگر از قدرت استخوان ها و لثه ها کم باشد و سالم مطمئن نباشند ، احتمال عدم مناسب بودن فرد برای دریافت ایمپلنت افزایش می یابد.

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت های دندانی یکی از بهترین روش ها برای جایگزینی دندان های از دست رفته است اما برای برخی افراد روش ایمپلنت و کاشت دندان نیست. بهتر است ابتدا مشخص شود چه کسانی می توانند بدون مشکل ایمپلنت دندان انجام دهند. در اینجا به پنج نشانه که نشان میدهد شما کاندیدای خوبی برای ایمپلنت هستید را اشاره خواهیم کرد :

  1. داشتن لثه و دندان سالم
  2. داشتن وضعیت خوب و استحکام استخوان فک
  3. داشتن عادات دهان و دندان سالم (مانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن)
  4. سیگاری نبودن
  5. صبور بودن (زیرا انجام مراحل کاشت و جوشکاری ممکن است 12 ماه طول بکشد)

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

دندانپزشک سلامت دهان و دندان و عادات سالم فرد را بررسی می کند. در برخی موارد ، علت از دست دادن دندان بیماری لثه است ، بنابراین فرد نمی تواند ایمپلنت دندان را انجام دهد. از طرف دیگر ، وضعیت سلامتی استخوان فک یکی دیگر از فاکتورهای مهم در این زمینه است زیرا استخوان فک پایه پشتیبانی برای ایمپلنت را فراهم می کند. اگر بافت استخوان ضعیف باشد ، احتمال شل شدن ایمپلنت پس از مدتی زیاد است. افراد غیر سیگاری نیز شانس بیشتری برای پیوند موفقیت آمیز دارند. استعمال دخانیات به طور کلی باعث ایجاد مشکل در ترمیم بافت استخوان می شود و افراد سیگاری به احتمال زیاد به عفونت مبتلا می شوند. به همین دلیل ، افراد غیر سیگاری مناسب ترین گزینه برای ایمپلنت دندان هستند. برای افراد سیگاری که مایل به کاشت دندان هستند ، مدت زمان و تعداد روزانه سیگار کشیدن نیز می تواند مؤثر باشد.

به طور کلی افراد زیر مناسب دریافت ایمپلنت نیستند:

• افراد سیگاری (افرادی که تعداد زیادی سیگار در روز می کشند)

• افراد مبتلا به بیماری های مزمن و کنترل نشده مانند دیابت و مشکلات قلبی دارند.

• افرادی که به دلیل سرطان یا درمان تومور تحت پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن قرار می گیرند.

افراد سیگاری مستعد دریافت ایمپلنت نیستند

میزان موفقیت در ایمپلنت دندان

میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی به محل قرارگیری ایمپلنت بستگی دارد اما به طور کلی ، افرادی که اقدام به ایمپلنت دندان کرده اند در حدود 98٪ موارد موفقیت آمیز بوده است.

آیا بیمه هزینه ایمپلنت دندان را پوشش می دهد؟

به طور کلی ، ایمپلنت های دندانی تحت پوشش بیمه نیستند ، اگرچه در مواردی مانند بیمه تکمیلی ، برای هزینه های دندانپزشکی ، ممکن است برخی از هزینه ها کاهش یابد. این موارد کاملاً به نوع بیمه درمانی و علت از دست دادن دندان بستگی دارد. به عبارت دیگر ، از آنجا که این بخشی از برنامه بهبود لبخند و درمان زیبایی است ، شامل همه بیمه ها نمی شود ، اما برخی از بیمه ها ، مانند بیمه کارکنان بانک ، ممکن است ایمپلنت های دندانی را پوشش دهند.

راهکارهای پیشگیری از عفونت ایمپلنت دندان

1- دهان خود را به طور منظم با دهانشویه یا آب نمک بشویید

یکی از دلایل این امر این است که شکاف ایمپلنت به احتمال زیاد به باکتری های دهان آلوده می شود و شستن دهان با استفاده از دهان شویه به طور منظم از عفونت ایمپلنت جلوگیری می کند. بنابراین دهان خود را تا آنجا که ممکن است تمیز نگه دارید تا خطر عفونت پیوند ایمپلنت را کاهش دهد.

2- حفظ بهداشت دهان و دندان

پس از دریافت ایمپلنت ، حداقل روزانه دو بار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را ادامه دهید ، فقط مطمئن شوید که این کار را به آرامی و ملایمت از ناحیه کاشت انجام دهید. مسواک زدن ناحیه ایمپلنت را از عفونت های باکتریایی دور نگه می دارد.

3- بهتر است مرتب پس از قرار دادن ایمپلنت توسط دندانپزشک معاینه شوید

در طی روند بهبود ایمپلنت دندان ، معاینات منظم توسط دندانپزشک برای اطمینان از عدم وجود عفونت خاصی در ناحیه کاشت ضروری است. از آنجا که ایمپلنت مستعد آلودگی باکتریایی است ، فرد باید هر چند هفته یکبار توسط دندانپزشک معاینه شود.

4- از نوشیدنی ها و غذاهای شیرین پرهیز کنید

ضمن بهبود ایمپلنت دندان از مصرف غذاهای پر قند خودداری کنید زیرا غذاهای شیرین باعث افزایش میزان باکتری در دهان می شوند.

جلوگیری از عفونت ایمپلنت

علیرغم رعایت این توصیه ها و مراقبت از ایمپلنت های دندانی ، احتمال عفونت کاهش می یابد ، اما اگر شخصی به دلایلی نتواند شرایط سالم و مطلوب را برای ایمپلنت ایجاد کند ، ایمپلنت های دندانی آلوده می شوند. در صورت وجود عفونت ، باید فوراً به دندانپزشک مراجعه کنید تا از همان ابتدا از به وجود آمدن آسیبهای جدی دیگر جلوگیری کند.

آیا می توان سالها پس از کشیدن دندان ، ایمپلنت کرد؟

از آنجا که امروزه ایمپلنت دندان بسیار محبوب است ، می توانیم فرض کنیم که بسیاری از افرادی که قصد چنین کاری را نداشتند ممکن است اکنون نظر خود را تغییر داده باشند. حتی اگر سالها از کشیدن دندان فرد گذشته باشد ، او هنوز هم می تواند کاندیدای کاشت دندان باشد و از مزایای آن بهره مند شود. در برخی موارد ، دندانپزشک ممکن است اقدامات لازم را برای آماده سازی محل برای کاشت انجام دهد. مثلا:

1- ابتدا باید ارتودنسی دندان انجام دهیم یا ایمپلنت دندان؟

در برخی موارد ، اگر سالها از کشیدن دندان گذشته باشد ، ممکن است دندانهای کناری دور هم جمع شده و جای خالی را پر کنند ، بنابراین ممکن است فرد به بریس یا همان ارتودنسی نیاز داشته باشد تا فاصله به حالت عادی برگردد.

جلوگیری از عفونت ایمپلنت

2- پیوند استخوان

ایمپلنت های دندانی برای حفظ دوام خود به بافت های استخوانی زیرین خود متکی هستند. در بعضی موارد ، به دلیل گذشت سالها از کشیدن دندان ، استخوان تخلیه می شود و در نتیجه برای افزایش استحکام بافت ، به پیوند استخوان نیاز است. اگر استخوان کافی نباشد ، جوشکاری ایمپلنت به سختی انجام می شود. به همین دلیل دندانپزشک برای تعیین وضعیت استخوان فک درخواست تصویر سه بعدی از ناحیه فک را دارد. متأسفانه ، بسیاری از افرادی که به پیوند استخوان نیاز دارند ، بیماری شدید لثه نیز دارند. در مراحل پیشرفته این بیماری علاوه بر لثه ، بافت زیرین استخوان را نیز خراب میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا